zvěřina

obrázek

 

Pokud bylo maso zvěře uloveno ve volné přírodě jde o zvěřinu. Jedná se o maso srstnaté nebo pernaté zvěře.

Maso z chovných farem by se nemělo označovat jako zvěřina. Toto maso má jinou strukturu než zvěřina a to v důsledku nedostatku pohybu zvířat a krmení granulovanými krmivy.

Zvěřina je lehce stravitelná a má charakteristickou chuť. Při zpracování musíme zvěřinu důkladně ručně opracovat a přípravě masa k použití musíme obětovat také nějaký čas. Náročnost přípravy se nám vrátí v kvalitě masa a nezaměnitelné chuti.

Drobná zvěř srstnatá: např. zajíc a divoký králík.

Velká zvěř pernatá: např. tetřev hlušec.

Drobná zvěř pernatá: např. bažant, koroptev, divoký holub nebo jeřáb.

Ke kuchyňské úpravě jsou hodně využívané divoké kachny nebo divoké husy.

 

Jedno z nejoblíbenějších zvěřinových mas je maso ze srnce. Jedná se o křehké maso, které lze využít k různým kuchyňským úpravám. Srnčí řízečky nebo ragú prostě nemá konkurenci.

 

Maso z daňka je také velmi chutné. Bývá světlejší než maso ze srnce a nejlepší je do jednoho roku stáří zvěře.

Maso z divokých prasat je nejlepší ze selat, která jsou ulovená koncem roku. Mladé maso je křehké, starší kusy zvířat se nechávají mnohem déle odležet. Je nutno je mořit, aby zkřehlo.

Kvalitní zadní maso vysoké a černé zvěře se využívá k přípravě minutek nebo pečení. Přední maso lze je využít k přípravě např. guláše.

Zvěřina je chudá na tuk. Libové maso bývá po tepelném zpracování často velmi suché a má nevýraznou chuť. Chceme-li to zlepšit, tak maso špikujeme slaninou.

 

 

Vloženo dne 16.03.2019 18:43h
Přečteno 4618x